Automatyzacja produkcji to zastępowanie prac wykonywanych manualnie przez roboty i programowalne urządzenia. Część procesów automatyzacji produkcji w całości opiera się na wprowadzeniu urządzeń manipulacyjnych, które, poruszając się w kilku osiach, mogą wykonywać bardzo różnorodne, w tym niezwykle precyzyjne, zadania. Automatyzacja procesów produkcji jest tematem bardzo złożonym, stąd też dla ułatwienia wprowadza się pewne systematyzacje. A zatem, jakie są rodzaje automatyzacji produkcji i ich zastosowanie?
Podziału można dokonać ze względu na kilka czynników. Fachowcy w branży posługują się podziałem na automatyzację częściową oraz pełną; stacjonarną, elastyczną, zintegrowaną i programowalną. Najczęściej wskazuje się jednak na podział automatyzacji procesów produkcji na przemysłową, czyli fizyczną, i lekką.
Czym jest automatyzacja produkcji przemysłowej?
Pod hasłem automatyzacji produkcji przemysłowej kryje się wprowadzanie udogodnień i innowacji technologicznych, głównie w obrębie procesów produkcyjnych, obróbki, prac montażowych czy manipulacyjnych. Automatyzację realizuje się poprzez wprowadzenie rozwiązań bazujących na programowalnych urządzeniach, nierzadko wykorzystujących moduły sztucznej inteligencji, dzięki czemu efekty prac mogą znacznie przekraczać pod względem jakości wyrobu możliwości manualne pracowników fizycznych. W każdym przypadku sposób automatyzacji procesów produkcji jest dostosowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa – jego profilu, wielkości, ale też efektów, jakich oczekują od niego inwestorzy.
Jakie są rodzaje automatyzacji produkcji i który podział jest optymalny?
W branży mówi się o kilku sposobach podziału automatyzacji produkcji, w zależności od tego, w jakich kategoriach jest omawiana.
W kontekście obszaru zastosowania automatyzacji produkcji można mówić o automatyzacji częściowej lub całkowitej. W pierwszym przypadku chodzi o wprowadzenie jedynie elementów robotyzacji, np. przy najtrudniejszych lub najbardziej wymagających etapach produkcji. W drugim przypadku mowa jest o w pełni zautomatyzowanych liniach przemysłowych.
Przyjmując inny podział, uwzględniający rodzaj towarów, można podzielić automatyzację procesów produkcji na automatykę:
- stałą, czyli stacjonarną, niezbędną w procesie ciągłej produkcji komponentów o określonych parametrach, wymagających precyzji oraz szybkości;
- programowalną, czyli pozwalającą na wprowadzanie w czasie procesu produkcji pewnych modyfikacji w określonym obszarze;
- elastyczną, nazywaną też miękką lub soft automation, pozwalającą na wprowadzanie ciągłych zmian i modyfikacji w obrębie produktów oraz ich bieżące dostosowywanie do potrzeb klientów;
- zintegrowaną – czyli połączoną w jedną linię z innymi urządzeniami, również wykorzystywanymi w procesie produkcji.
Jeszcze inny, również powszechnie stosowany podział, dzieli automatyzację produkcji na lekką oraz przemysłową, czyli inaczej fizyczną.
Gdzie znajduje zastosowanie automatyzacja procesów produkcji?
Automatyzacja procesów produkcji znajduje obecnie powszechnie zastosowanie w zakładach produkcyjnych, niezależnie od ich wielkości. Najlepiej sprawdza się tam, gdzie wymagane jest duże tempo wytwarzania określonych komponentów czy pełnowymiarowych towarów o bardzo konkretnych parametrach, wymagających przy tym precyzji i dokładności. Automatyka świetnie sprawdza się w zakładach opracowujących bardzo ciężkie elementy, przy których manipulowanie przez pracowników fizycznych jest utrudnione oraz niebezpieczne.