Automatyzacja procesów produkcyjnych to tworzenie rozwiązań nie tylko dla dużych korporacji, ale także małych i średnich przedsiębiorstw chcących się rozwijać i wdrażać innowacyjne technologie. Najważniejszy etap to wstępna analiza, dzięki której stwarzana jest możliwość oceny dotychczas stosowanych systemów oraz identyfikacji występujących problemów. Następnie należy dostosować projekt do wymagań produkcyjnych uwzględniając m.in. infrastrukturę, miejsce na hali, liczbę operatorów, budżet, a także inne czynniki mające decydujący wpływ przy podejmowaniu decyzji o modernizacji przedsiębiorstwa.
Obecnie, w czasach mocnej konkurencji dbanie o najwyższą jakość i nowoczesność oferowanych produktów staje się priorytetem każdej firmy. Elastyczność, wydajność czy bezpieczeństwo to jedne z głównych wymagań, które trzeba spełnić, aby wpasować się w trendy rynku.
Czy warto zautomatyzować produkcję?
Największe zalety automatyzacji to powtarzalność oraz możliwość nieprzerwanego wykonywania określonej pracy. Dzięki nowoczesnym technologiom wiele procesów produkcyjnych staje się szybsze. W ten sposób zwiększamy wydajność i mamy możliwość wychwycenia błędów na wielu etapach, co przyczynia się do braku reklamacji, a tym samym końcowego zysku oraz zadowolenia klienta finalnego.
Korzyści wynikające z zautomatyzowanej produkcji
Większość rozwiązań można łatwo zintegrować z systemami obecnymi w firmie. Roboty pomagają odciążyć pracowników w niebezpiecznych i uciążliwych procesach. Maleje zagrożenie uszkodzenia produktów, a to z kolei przekłada się na wydajność i oszczędność czasu, a w efekcie końcowym na terminowość oraz bezpieczeństwo w transporcie produktów do odbiorcy.
W jakiej branży warto zastosować zautomatyzowane systemy?
- Automotive – branża motoryzacyjna to sektor bardzo wysoko rozwinięty w zakresie automatyzacji i robotyzacji m.in. ze względu na wymagania dotyczące maksymalnej precyzji, wysokiej jakości oraz mocy produkcyjnej.
- Przemysł spożywczy – powtarzalność, szybkość pracy linii, a także bezpieczeństwo produktów to wyzwania, którym należy sprostać podczas realizacji projektów dla bardzo wymagającej branży spożywczej.
- Przemysł drzewny – przemysł drzewny jest jedną z prężniej rozwijających się gałęzi gospodarki. Dynamika rozwoju tego sektora otwiera perspektywę wprowadzania automatyzacji do wielu zakładów wytwórczych.
- Farmacja – w przemyśle farmaceutycznym automatyzacja może uskutecznić takie zadania jak dozowanie, bezpieczny transport, czy pakowanie wyrobów gotowych. Konieczność zachowania sterylności, precyzyjności, a także duża powtarzalność czynności sprawiają, że robotyzacja dobrze wpasowuje się w potrzeby tego sektora.
- Budownictwo – wielki wysiłek fizyczny, ciężkie i niebezpieczne warunki pracy powodują, że przedsiębiorstwa działające w branży coraz częściej decydują się na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.
- Energetyka – działalność w branży energetycznej to potrzeba ciągłych zmian, które w znacznym stopniu wpływają na efektywną produkcję.
Konkurencyjność cenowa i technologiczna
Automatyzacja zapewnia przede wszystkim stabilność, zwiększenie mocy przerobowej, wysoką jakość oraz możliwość zapewnienia ciągłości pracy. Nowoczesne podejście do innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań zwiększa konkurencyjność, a także pozwala na dotarcie do większej liczby odbiorców, umożliwiając jednocześnie ekspansję na nowe rynki.
Automatyzacja pod okiem ekspertów i specjalistów
Aby decyzja o automatyzacji przedsiębiorstwa przyniosła oczekiwane efekty, warto przeprowadzić ją pod okiem fachowców.
W Autoproces tworzymy kompletne rozwiązania. Oferujemy profesjonalne przygotowanie projektu, a także testy, montaż oraz opiekę serwisową. Przeprowadzamy audyty oparte na analizie technologicznej i ekonomicznej. Doradzamy w jaki sposób skutecznie optymalizować przebieg procesów produkcyjnych poprzez wykorzystanie robotów i dopasowanie innowacyjnych technologii do systemów już istniejących w firmie, a także specyfiki prowadzonych procesów.