Stanowiska zrobotyzowane pozwalają zastąpić pracę ludzkich rąk działaniem maszyn, odpowiednio zaprojektowanych i przygotowanych do określonych zadań. Chociaż głównymi celami wdrożenia zrobotyzowanych stanowisk jest optymalizacja samego procesu produkcji i ulepszenie jakości wytwarzanych towarów, to nie jedyne jego zalety.
Część procesów wykonywanych dotychczas przez ludzi stanowi dla personelu realne zagrożenie czy ryzyko nabawienia się chorób zawodowych. Zastosowanie robotyzacji procesów produkcyjnych pozwala więc zapewnić zdecydowanie większy poziom bezpieczeństwa pracownikom przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności zakładu.
Dlaczego nowoczesne przedsiębiorstwa stawiają na robotyzację produkcji przemysłowej?
Wykorzystywanie stanowisk zrobotyzowanych jest coraz powszechniejsze. Składa się na to długa lista zalet.
Przede wszystkim robotyzacja procesów wytwórczych optymalizuje cały proces, wpływając na zwiększenie wydajności firmy. Sam proces produkcyjny przebiega sprawniej i szybciej, dzięki czemu możliwe jest wytworzenie większej liczby dóbr w tym samym czasie i terminowe dostarczenie ich na rynek. Z kolei wytwarzanie większej liczby produktów otwiera przed firmą nowe możliwości ekspansji – także na rynki zagraniczne. Przystosowane do pakowania, montażu czy paletyzacji stanowiska zrobotyzowane wykonują swoje zadania dokładnie i znacznie szybciej, niż pracownicy. Co więcej, robotyzacja produkcji przemysłowej pozwala wyeliminować błędy powstałe podczas pracy manualnej. Dzięki temu jakość towarów jest wyższa, a odsetek składanych reklamacji zdecydowanie się zmniejsza.
Od wdrożenia stanowisk zrobotyzowanych do firmy do osiągnięcia większych zysków z prowadzenia działalności droga jest prosta. Wykorzystanie robotów do realizacji najbardziej powtarzalnych, monotonnych i obciążających prac pozwala na zaangażowanie pracowników do innych zadań, w których mogą w pełni wykorzystywać swój potencjał.
W pewnych przypadkach budowanie stanowisk zrobotyzowanych podyktowane jest także względami bezpieczeństwa. W pracy przy montażu elementów z wykorzystaniem preparatów wytwarzających szkodliwe opary czy szczególnie uciążliwych, powodujących podrażnienia albo zwiększających ryzyko kontuzji, rozsądniejszym rozwiązaniem jest wprowadzenie robotyzacji procesów produkcyjnych. Niesie to duże korzyści dla zdrowia i interesów pracowników.
Stanowisko zrobotyzowane może więcej
Nowoczesne, zaawansowane technologicznie stanowiska zrobotyzowane można połączyć w skomplikowane systemy usprawniające, monitorujące lub kontrolujące procesy produkcyjne, odbywające się w zakładzie. Dla pełnej optymalizacji procesu produkcyjnego warto wprowadzić integrację systemów, np. MES lub ERP czy wprowadzić profesjonalną analizę danych. Oprócz wprowadzenia rejestru zdarzeń, można mieć kontrolę nad wykresami parametrów czy zmianami w referencjach. Robotyzacja procesów produkcyjnych może zostać połączona także z monitoringiem zużycia mediów, nadzorem nad jakością, materiałami, KPI czy samą produkcją. To także gromadzenie danych czy raportowanie. Tworzone przez nas stanowiska zrobotyzowane są zawsze oparte o szczegółowy audyt technologiczny i ekonomiczny, a następnie dopasowane do potrzeb przedsiębiorstwa. Taka dbałość o jakość stanowi o unikalnym, wysoce zindywidualizowanym charakterze naszych produktów.