Inwestując w robotyzację linii produkcyjnych, nie można zapomnieć o zastosowaniu paletyzerów w zautomatyzowanych liniach pakowania. Ich wartość jest nieoceniona, ponieważ wykonują one najbardziej żmudną pracę, wymagającą doświadczenia, siły i precyzji. Paletyzery grupują gotowe opakowania, a następnie układają je w określone co do wysokości stosy na paletach.
Automatyzację procesów pakowania można zastosować w dowolnej wielkości zakładzie produkcyjnym. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie konieczne jest wprowadzenie optymalizacji procesów pakowania i przyspieszenie realizacji zamówień.
Czy paletyzery są niezbędnym elementem każdej linii pakowania?
Oczywiście nie ma konieczności wyposażania linii do pakowania w automatyczny paletyzer, jednak jego zastosowanie w przypadku korzystania z nich jest w pełni zasadne. Nowoczesne paletyzery można uznać za niezbędny, ostatni element w automatyzacji procesów pakowania. Ich zadaniem jest grupowanie przygotowanych produktów, a następnie transportowanie ich i układanie w określonej formie, ilości i kolejności na paletach, które następnie można zabezpieczyć folią na czas transportu czy składowania w magazynie.
Ten etap prac jest szczególnie uciążliwy dla pracowników fizycznych, wymaga wprawy, doświadczenia, skupienia, ale też sporej siły fizycznej. Składowanie części produktów, szczególnie tych o większych gabarytach czy o większej masie, jest praktycznie niemożliwe bez posiłkowania się dodatkowym sprzętem.
Jakie zalety płyną z zastosowania automatyzacji procesów pakowania?
Zalet zastosowania paletyzerów w zakładach produkcyjnych jest naprawdę wiele. Na pierwszy plan wysuwają się oszczędności oraz szybki zwrot z inwestycji. Dołożenie do linii pakowania robota ułatwiającego sprawne zmagazynowanie towaru czy przygotowanie palety do wysyłki, zwiększa wydajność zarówno samej linii, jak i pracy magazynu. Jako przedsiębiorca powinieneś też brać pod uwagę fakt, że zastosowanie samej linii do pakowania będzie mało wydajne, jeśli na ostatnim etapie nie zostanie wykorzystana równie wydajna maszyna do odbierania przygotowanych paczek. Manualne paletyzowanie jest bardzo obciążające dla pracowników, a przy tym mniej wydajne.
Paletyzery, dzięki dokładnej kalibracji parametrów, są niezwykle dokładne i precyzyjne, co znacznie zmniejsza ryzyko wypadków i zniszczenia towaru, spowodowanego przewróceniem się palety. Zastosowanie ich w automatyzacji procesów pakowania jest też wyrazem troski o zdrowie pracowników, którzy dzięki temu nie są zmuszeni do wykonywania najcięższych i najbardziej monotonnych prac.
Kto skorzysta na stosowaniu paletyzerów?
W przypadku automatyzacji procesów pakowania nie ma znaczenia wielkość zakładu. Oczywiście, im większa produkcja, tym potrzebniejsze są profesjonalne, skalibrowane z linią do pakowania paletyzery, które będą połączone w jeden zautomatyzowany ciąg robotów, dostosowanych pod względem parametrów technicznych do konkretnych zadań.
Z zastosowania paletyzerów korzyść czerpią zarówno sami przedsiębiorcy, dla których jest to inwestycja w nowoczesne zaplecze techniczne, pozwalające na zwiększenie produkcji oraz przepływ towarów przez magazyn (a więc ostatecznie większą ilość obsługiwanych zleceń), jak i pracownicy. Dla nich oznacza to skupienie się na bardziej kreatywnych, logistycznych zadaniach, a przede wszystkim praca w bezpiecznych dla zdrowia warunkach.
Wszystko to zaś sumarycznie przekłada się też na prestiż marki i jej pozycję na rynku.